Dzisiaj rozpoczyna się Tydzień Mediacji, który potrwa od 15 do 19 października, natomiast 18 października 2018 roku przypada Międzynarodowy Dzień Mediacji, mający na celu popularyzację mediacji jako najlepszej metody rozwiązywania sporów.
Opolskie Centrum Arbitrażu i Mediacji, działające przy Opolskiej Izbie Gospodarczej, włączyło się aktywnie w tegoroczne obchody święta mediacji, poprzez organizację bezpłatnych dyżurów dla osób zainteresowanych mediacją. Do akcji włączyli się mediatorzy Salonu Mediatora Opole. Spotkanie z mediatorami będzie dla Opolan okazją do zadania wielu pytań i rozwiania wątpliwości, takich choćby, jak: Czy moja sprawa nadaje się do mediacji? Czy mediacja jest w mojej sytuacji opłacalna? Jakie mogę mieć korzyści z mediacji?

Mediatorzy będą dyżurować codziennie w Opolskim CAM przy ul. Waryńskiego 2 w następujących godzinach:

Poniedziałek 15.10 – godz. 10.00-14.00
Wtorek 16.10 – godz. 12.00-14.00
Środa 17.10 – godz. 14.00 – 16.00
Czwartek 18.10 – godz. 10.00-14.00
Piątek 19.10 – godz. 12.00 – 14.00.

Opolskie CAM jest także współorganizatorem VII Oławskiej Konferencji Mediacyjnej „Mediacje w firmach rodzinnych i rodzinie”, która odbyła się 11 października.

Inne warte odnotowania opolskie inicjatywy związane z Tygodniem Mediacji to:

• w Komendzie Miejskiej Policji w Opolu w dniach 15-17 października pełnione będą dyżury przez policyjnych mediatorów oraz funkcjonariuszy różnych pionów – w budynku Komendy Miejskiej Policji w Opolu ul. Powolnego 1 w godzinach od 10.00 do 14.00, w pokoju nr 141.
  • 18 października w Zespole Szkół Budowlanych w Opolu odbędzie się seminarium pt. „Masz prawo do Mediacji”, z udziałem opolskich mediatorów i osób, którym bliska jest mediacja. Podobne seminarium odbędzie się dzień później, tj. 19 października w Wojewódzkim Zespole Doskonalenia Zawodowego w Opolu.
  • W Zespole Szkół w Dobrzeniu Wielkim odbędzie się II Szkolny Turniej Mediacji, zorganizowany przez. „Szkolny Klub Mediatora”, w którym wezmą udział trzyosobowe zespoły, chcące zmierzyć swe siły na polu mediowania. Podobny turniej odbędzie się w dniach 17-18 października w Liceum Ogólnokształcącym nr IX w Opolu.

Dlaczego warto skorzystać z mediacji?

• To metoda 80 proc. tańsza i trwająca 24 razy krócej niż postępowanie sądowe (w Polsce przybliżony czas potrzebny do zakończenia sporu w sądzie to 730 dni, a w mediacji – 30 dni!)
  • Pozwala na szybkie rozwiązanie sporu
  • Sprzyja obniżeniu negatywnych emocji
  • Pomaga zrozumieć potrzeby, zarówno swoje jak i drugiej strony sporu
  • Pozwala na utrzymanie wzajemnych relacji
  • To gwarancja dyskrecji, poufności, zachowania tajemnicy handlowej i tajemnicy przedsiębiorstwa
  • Pomaga w zachowaniu korzystnego wizerunku (osoby lub firmy)
  • Mediacja daje szansę samodzielnego wypracowania optymalnego rozwiązania, które po zatwierdzeniu przez sąd, ma moc ugody sądowej.